Aproximativ 150 de invitați au fost prezenți la decernarea Premiilor “Constantin Brâncoveanu” desfășurate  în Regatul Unit al Marii Britanii. Gala, organizată de Fundația Alexandrion cu sprijinul Ambasadei României la Londra, la sediul Institutului Cultural Român din Capitala Marii Britanii, a fost dedicată succeselor românilor stabiliți în Regatul Unit.

Cinci dintre românii care ne reprezintă țara cu mândrie peste hotare au fost răsplătiți reușitele și munca depusă de fiecare dintre aceștia în domeniile lor de activitate.

Un premiu special al Fundației a fost oferit lui Vladimir Jurowski pentru serviciile aduse de acesta culturii românești. Vladimir Jurowski este din 2017 directorul artistic al Festivalului George Enescu, unul dintre cele mai mari evenimente de muzică clasică din Europa.

„De  4 ani am instituit Premiile “Constantin Brâncoveanu”- în onoarea culturii române, premii menite să recompenseze marile performanțe culturale și științifice ale elitelor din această țară din Europa de  Est. Premiile Brâncoveanu se bucură de atâta atenție în țara noastră încât unii le-au asemuit cu reputate premii internaționale. (…) Dar românii nu sunt doar în țara lor. Ei formează comunități importante  în multe din țările Europei și chiar peste Ocean, în SUA și Canada. Academicienii și profesorii din juriul premiilor “Constantin Brâncoveanu” ne-au propus să extindem aria premiilor noastre și la românii performanți de peste hotare, integrați în societățile și culturile respective. Unii dintre ei sunt chiar vârfuri și personalități respectate în țările în care trăiesc. Acest fapt ne-a determinat să ieșim din România, să-i onorăm pe compatrioții noștri victorioși și performanți prin lumea largă. Astăzi, ne-am oprit la cetățenii români din Regatul Unit al Marii Britanii. Lor le aducem semnul nostru de prețuire. În același timp, ne dorim ca premiile “Constantin Brâncoveanu”să onoreze și spiritul european, deschis spre România, al unor cetățeni britanici apropiați de țara noastră și apreciați în România.” ,  a spus Nawaf Salameh, președintele Fundației Alexandrion.

Președintele juriului acestor premii a fost academicianul Dan Berindei, vicepreședinte prof. univ. dr. Andrei Marga. Din juriu au mai făcut parte: prof. univ. dr. Grigore Constantinescu, Ștefan Râmniceanu – artist plastic, laureat al premiului Academiei și al premiilor Brâncoveanu și Dumitru Constantin – secretarul Juriului. Potrivit Regulamentului Galei Premiilor “Constantin Brâncoveanu”, fiecare laureat a primit câte o distincție specială și o lucrare în bronz a reputatului sculptor Ion Bolborea.

Laureații Galei “Constantin Brâncoveanu” desfășurată la Londra, 2017,  sunt:

Premiul la categoria Cariere – Nelly Miricioiu

Descrierea Juriului: Autentic superstar mondial al belcanto-ului, soprană cu un repertoriu impresionant, care a cântat în cele mai cunoscute opere ale lumii, colaborând cu mari dirijori, prestigioși directori de scenă și străluciți soliști ai scenei lirice, în prezent unul dintre cei mai importanți lideri ai comunității românești din Marea Britanie.

Premiul la categoria Știință – Iulia Motoc

Descrierea Juriului: Doctorand la Universitatea Kent, Iulia Motoc a fost desemnată Ambasador Mondial al Ingineriei din Marea Britanie de către Regina Elisabeta a II-a. Programează roboți humanoizi și promovează ingineria în școlile britanice.

Premiul la categoria Muzică – Remus Azoiței

Descrierea juriului: Violonist, “un virtuoz incurabil, cu suflet și tehnică fabuloasă“(revista britanică “The Strand”), cel mai tânăr profesor de vioară al Academiei Regale de Muzică din Londra. A creat Societatea Enescu din capitala britanică spre a-l omagia astfel pe “cel mai valoros produs cultural românesc”.

Premiul la categoria Afaceri – Nichi Boca

Descrierea juriului:  Fondator și unul dintre managerii companiei Fresh Organic Product, Nichi Boca este unul dintre antreprenorii români de real succes din Marea Britanie care a ajutat cel mai mult comunitatea românească din Marea Britanie, deținător al mai multor firme, distribuitor al mărcii Aqua Carpatica în Marea Britanie, cu al cărui sprijin se va construi în Regatul Unit o mănăstire ortodoxă.

Premiul la categoria Culte – preot Constantin Popescu

Descriera juriului: Preot paroh al Bisericii Române cu hramul Sfântul Gheorghe, din Londra, părintele Constantin Popescu este un exponent de excepție al credinței ortodoxe, un duhovnic de mare noblețe și un promotor neobosit al obiceiurilor românești în cadrul diasporei, un liant solid al enoriașilor cu Biserica și cu tradițiile românești.

Gala din Londra vine ca o continuare naturală a celor deja patru ediții ale Premiilor “Constantin Brâncoveanu” desfășurate în București. Fundația Alexandrion intenționează să organizeze evenimente similare la New York și Berlin.